Ndërlidhjet

VARSHAVË


Presidenti i Polonisë Aleksander Kvasnievski dhe kryeministri Marek Belka vendosën kurora lulesh në 65 vjetorin e vrasjes së rreth 22.000 polakëve nga sovjetikët. Disa qindra persona morën pjesë në ceremoninë tek Varri i Ushtarit të Panjohur, në Varshavë. Ushtarakë, intelektualë dhe priftrinjë u burgosën dhe pastaj u vranë nga policia sekrete ruse në afërsi të qytetit Katin, gjatë pushtimit të Polonisë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1940.
XS
SM
MD
LG