Ndërlidhjet

KIEV


Presidenti i Ukrainës Viktor Yushchenko tha se vendi i tij dhe Rusia duhet të gjejnë një zgjidhje të pranueshme për statusin e limanit rus në Detin e Zi. Rusia dhe Ukraina e kanë ndarë këtë liman pas disa vitesh diskutimesh, që u mbajtën pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Dokumentet për statusin e tij, sipas Yushchenkos duhet të nënshkruhen deri në fund të këtij viti, mirëpo ai tha se nënshkrimi nuk do të zgjidh të gjitha çështjet kontestuese.
XS
SM
MD
LG