Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian mirëpriti fitoren e Ahmet Ali Talatit në zgjedhjet presidenciale në pjesën turke të Qipros. Komisioni Evropian tha se kjo tregon se turqit qipriotë dëshirojnë ribashkimin dhe integrimin në Bashkimin Evropian. Edhe Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur fitoren e tij.
Talati do të zëvendësojë liderin Rauf Denktash, i cili kundërshtonte bashkimin e pjesës veriore turke me pjesën jugore greke të Qipros.
XS
SM
MD
LG