Ndërlidhjet

UASHINGTON


Organizata amerikane, e cila i përfaqëson viktimat e abuzimit të fëmijëve nga priftërit katolikë, sot i ka bërë thirrje papës së ri që t'i disciplinojë peshkopët, të cilët i kanë mbrojtur abuzuesit.
Kisha Katolike në Shtetet e Bashkuara është lëkundur nga akuzat se priftërinjtë kanë abuzuar qindra fëmijë gjatë dekadave të kaluara, dhe se shumë abuzues janë mbrojtur nga peshkopët.
XS
SM
MD
LG