Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

MADRID


24 persona, shumica prej tyre sirianë dhe marokenë, do të paraqiten sot para një gjyqi në Madrid, lidhur me akuzat se ata ishin anëtarë të një grupi të rrjetit al-Qaida, përgjegjës për sulmet në Shtetet e Bashkuara më 11 shtator të vitit 2001. Autoritetet e Spanjës kishin filluar ti arrestonin këta persona dy muaj para se aeroplanat e rrëmbyer goditën Qendrën Tregtare Borëtore në Nju Jork dhe vende të tjera në Shtetet e Bashkuara, duke vrarë afro 3 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG