Ndërlidhjet

EREVAN


Mijëra qytetarë dhe zyrtarët më të lartë të Armenisë po marrin pjesë në manifestimet për shënimin e 90 vjetorit të, asaj që në këtë vend konsiderohet, fushatë e gjenocidit e vrasjeve masive nga Turqit Otomanë, që gjatë dhe pas Luftës së Parë Botërore kishte lënë të vrarë afro 1.5 milionë armenë. Turqia hedhë poshtë pohimet se ka pasur plane për elimiminim e armenëve dhe ka refuzuar që vrasjet ti cilësoj si gjencod. Armenia ka ftuar Bashkimin Evropian që Ankaraja ta njohë gjenocidin në Armeni, si kusht për pranin të Turqisë në BE.
XS
SM
MD
LG