Ndërlidhjet

TOKIO


Autoritetet e Japonisë thanë se të paktën 49 njerëz e kanë humbur jetën dhe mbi 300 janë plagosur, kur treni me 580 udhëtarët ka dalë nga binarët dhe është përplasur në një ndërtesë afër qytetit Osaka.
Kjo është fatkeqësia më e madhe e trenit në Japoni në 4 dekadat e fundit.
Shkaku i përplasjes ende nuk është bërë i ditur, por kompania që operon me trenat, tha se makinisti ishte 23-vjeçar me vetëm 11 muaj përvojë pune.
XS
SM
MD
LG