Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

ANZAC COVE


Mijëra njerëz nga Turqia, Britania, Australia dhe Zelanda e Re, do të mblidhen në gadishullin Galipoli të Turqisë, për ta përkujtuar 90-vjetorin e fillimit të një beteje nga Lufta e Parë Botërore, në të cilën e humbën jetën dhjetra mijë njerëz.
Forcat nga Australia dhe Zelanda e Re, zbarkuan në Galipoli për ta marrë kontrollin ndaj Bosforit dhe ngushticës së Dardaneleve, dhe për të pushtuar Stambollin. Këtyre trupave iu bashkangjitën edhe forcat franceze, por luftëtarët turq osmanë rezistuan fortë dhe forcat e prira nga Britania u tërhoqën.
Luftimet zgjatën 9 muaj dhe të dyja palët kishin dhjetra mijë viktima.
XS
SM
MD
LG