Ndërlidhjet

TOKIO


Autoritetet e Japonisë thanë se të paktën 50 njerëz e kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë lënduar, kur treni me 580 udhëtarë, ka dalë nga binarët dhe është përplasur në një ndërtesë afër qytetit Osaka. Kjo është fatkeqësia më e madhe e trenit në Japoni në 4 dekadat e fundit.
Shkaku i përplasjes ende nuk është bërë i ditur, por kompania që operon me trenat, tha se makinisti ishte 23-vjeçar, me vetëm 11 muaj përvojë pune.
XS
SM
MD
LG