Ndërlidhjet

KIEV


Sot u mbushën 19 vjet nga katastrofa bërthamore në Çernobil, aksidenti më i madh bërthamor në botë. Shpërthimi i reaktorit numër 4, më 26 prill 1986, shpërndau re radioaktive në Ukrainë, Rusi, Bellorusi dhe pjesën më të madhe të Evropës veriore.
Mijëra vetë vdiqën si pasojë e aksidentit, ndërsa rreth 7 milionë njerëz në ish-Bashkimin Sovjetik vlerësohet se janë prekur nga efekti radioaktiv.
XS
SM
MD
LG