Ndërlidhjet

PARIS


Kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe presidenti Jacques Chirac, u bënë thirrje francezëve që t'i thonë "PO" Kushtetutës evropiane në referendumin që mbahet muajin e ardhshëm. Në një deklaratë të përbashkët, ata thanë se vendet e tyre besojnë që Kushtetuta do të jetë një hap drejt konfirmimit të "peshës evropiane në skenën botërore. "Më 29 maj, zgjedhja për Francën do të jetë e thjeshtë: nëse votojmë "JO" ne do të marrim përgjegjësinë për ndërprerjen e 50 viteve të ndërtimit, të lëvizjes përpara drejt paqes e demokracisë", tha Chirac.
XS
SM
MD
LG