Ndërlidhjet

JERUSALEM


Presidenti rus Vladimir Putin ka arritur për vizitë zyrtare në Izrael, e para vizitë zyrtare e ndonjë shefi të Kremlinit në Izrael, që nga themelimi i këtij shteti. Putin që pritet të vizitojë dhe territoret palestineze, më parë qëndroi për një vizitë dy ditore në Egjipt. Pas takimit me homologun e tij Mubarak, Putin ka bërë publik planin për një konferencë ndërkomëbtare paqeje për Lindjen e Mesme në Moskë. Përfaqësuesit palestinezë e kanë përkrahur idenë, derisa ata izraelitë kanë thënë se ka ende shumë për t'u bërë deri në organizimin e një konference të tillë.
XS
SM
MD
LG