Ndërlidhjet

STAMBOLL


Ministrat e jashtëm të 6 vendeve fqinje të Irakut, Jordanit, Sirisë, Kuvajtit, Iranit, Turqisë dhe Arabisë Saudite e kanë filluar takimin në Stamboll, në të cilin do ta mbështesin qeverinë e re të Irakut.
Dje zyrtarët e ministrive respektive të 6 vendeve e theksuan nevojën për ruajtjen e integritetit territorial të Irakut.
Takimi mbahet vetëm një ditë pas sulmeve të kryengritësve dhe shpërthimeve në Irak, që lanë të paktën 50 të vrarë dhe mbi 100 të plagosur.
XS
SM
MD
LG