Ndërlidhjet

IRAK


Ministri i Brendshëm për të Drejtat e Njeriut, Bahktiar Amin, konfirmoi se hetuesit kanë gjetur një varr masiv në jug të Irakut, i cili mund të ketë të paktën 1 mijë e 500 mbetje të trupave të vrarë kurdë. Besohet se këta kurdë janë vrarë gjatë fushatës së Saddam Hussein-it kundër pakicës kurde, në fund të viteve të '80-a. Hetuesit kanë zhvarrosur mbetjet e 113 njerëzve, duke thënë se në mesin e tyre ka gra, fëmijë dhe të rinjë.
Dëshmitë e mbledhura në këtë varrezë, do të jenë në mesin e dëshmive që do të përdoren kundër Saddam-it.
XS
SM
MD
LG