Ndërlidhjet

OKUCAN


Kroacia ka festuar sot 10 vjetorin e çlirimit të një pjese të rëndësishme që mbahej nga kryengritësit serbë. Më 1 Maj të vitit 1995, Kroacia filloi operacionin 30 orësh, gjatë të cilit çliroi pjesën perëndimore të rajonit të Sllavonisë. Presidenti Stipe Mesiq dhe kryeministri Ivo Sanader, morën pjesë në përkujtimin e 42 ushtarëve të vrarë në këtë operacion.
XS
SM
MD
LG