Ndërlidhjet

ANKARA


Kancelari gjerman, Gerhard Schroeder, ka kërkuar nga Turqia të vazhdojë zbatimin e reformave që lidhen me respektimin e të drejtave të njeriut në prag të bisedimeve të mëtejshme për anëtarësi në Bashkimin Evropian. Këto komente Schroeder i ka bërë pas takimit me homologun e tij turk, Rexhep Taip Erdogan. Schroeder do takohet dhe me presidentin turk si dhe komunitetin turk të biznesit.
Brukseli zyrtar ka rënë dakord për hapjen e bisedimeve për anëtarësi me Turqinë në tetor të këtij viti.
XS
SM
MD
LG