Ndërlidhjet

MOSKË


Bashkimi Sovjetik nuk i pushtoi vendet Balltike pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, ka deklaruar ministri rus për çështjet evropiane.
Përmes një deklarate ai ka shtuar se komentet e fundit nga disa udhëheqës botërorë lidhur me këtë çështje kanë qenë të papërshtatshme, pasi hyrja e trupave sovjetike ishte në marrëveshje me drejtuesit e këtyre republikave. Vendet balltike kërkojnë nga Rusia të pranojë pushtimin pas LDB. Nga 1 maji i vitit të kaluar Letonia, Lituania dhe Estonia janë anëtare të Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG