Ndërlidhjet

LONDËR


Liderët botërorë vazhdojnë t'i urojnë kryeministrit Tony Blair dhe partisë së tij Laburiste fitoren e tretë me radhë në zgjedhjet.
Kryeministri britanik e riorganizoi kabinetin e tij duke e kthyer prapë ish sekretarin e brendshëm David Blunkett, ndërsa sekretari i Mbrojtjes Goeff Hoon do ta udhëheqë Dhomën e Përfaqësuesve.
Fitorja e laburistëve kryesisht i mveshet forcimit të ekonomisë britanike.
Ndërkohë lideri konservator Michael Howard shpalli dorëheqjen, pasi partia e tij siguroi vetëm 197 ulëse.
Liberal demokratët, të vetmit që e kundërshtuan luftën në Irak, fituan 62 ulëse.
XS
SM
MD
LG