Ndërlidhjet

BERLIN


Kryeministri britanik Tony Blair tha se Gjermania duhet t'i ketë parasysh viktimat e saj në Luftën e Dytë Botërore, por asnjëherë nuk duhet ta shohë veten si viktimë e këtij konflikti.
Blair i deklaroi gazetës gjermane Bild se Gjermania ishte përgjegjëse për shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore, dhe tash "të gjithë ne duhet të jetojmë me pasojat" e saj.
Kryeministri britanik tha se Evropa nuk duhet të harrojë se krimet kundër njerëzimit, mund të rishfaqen edhe në vende tjera të botës.
XS
SM
MD
LG