Ndërlidhjet

LONDËR


Në një letër të hapur në të përditshmen britanike Financial Times, kritikohet si "ironike" zgjedhja e Moskës për të përkujtuar 60 vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë.
Në mesin e 71 nënshkruesve janë ish disidentja sovjetike Elena Bonner, presidenti i parë pas sovjetik i Letonisë Vytautas Landsbergis, politikanë, ish diplomatë dhe ekspertë.
Letra shkruan se liritë qytetare dhe politike, sundimi i ligjit dhe institucionet demokratike në Rusi janë "ekstremisht të dobëta dhe të brishta".
XS
SM
MD
LG