Ndërlidhjet

TBILISI


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush sot pasdite do të arrijë në Tbilisi, në vizitën e parë të një presidenti amerikan në Gjeorgji, ku do të bisedojë me presidentin Mikhail Saakashvili, kryetarin e parlamentit Nino Burdzhanadze, si dhe do të mbajë një fjalim në Sheshin e Lirisë në Tbilisi.
Presidenti Bush, i cili ka mbështetur tërheqjen e trupave ruse nga Gjeorgjia, ka bërë thirrje për durim lidhur me këtë çështje, duke thënë se kjo duhet të zgjidhet në mënyrë paqësore ndërmjet Rusisë dhe Gjeorgjisë.
Presidenti i Gjeorgjisë i bojkotoi ceremonitë e sotme në Moskë, ashtu si dhe liderët e dy republikave Baltike, Lituanisë dhe Estonisë.
XS
SM
MD
LG