Ndërlidhjet

TEHERAN


Shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana, mbështet idenë e dërgimit për diskutim në Këshillin e Sigurimit të programeve bërthamore të Iranit, nëse bisedimet për zgjidhjen e krizës mes Bashkimit Evropian dhe Iranit dështojnë.
Deklarata e Solanës erdhi pas asaj të Teheranit zyrtar se së shpejti do vendoset lidhur më çuarjen përpara të disa programeve të ndjeshme bërthamore.
Irani akuzohet nga Shtetet e Bashkuara se kërkon të prodhojë armë bërthamore, çfarë është hedhur poshtë nga Teherani.
XS
SM
MD
LG