Ndërlidhjet

TBILISI/UASHINGTON


Shefi i sigurimit i Gjeorgjisë, Gela Bezhuashvili ka konfirmuar sot se një pajisje joaktive shpërthyese është gjetur afër vendit ku presidenti George Bush mbajti fjalimin e tij dje në Tbilisi. Me këtë rast, zoti Bezhuashvili tha:
- Granata nuk ishte operacionale. Presidenti Bush ishte i sigurtë, pasi qarku i sigurimit ishte i sigurtë. Pra, nuk kishte kërëcënim për presidentin.
Jonathan Cherry, zëdhënësi i Shërbimit sekret të Shteteve të Bashkuara, që është përgjegjës për sigurinë e presidentit amerikan, tha mbrëmë vonë se autoritetet e Gjeorgjisë u kishin thënë agjentëve amerikanë se granata ishte hedhur dhe kishte goditur dikë në turmën e njerëzve.
XS
SM
MD
LG