Ndërlidhjet

BAGDAD/IRAK


Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice, bëri një vizitë të papritur në Irak, duke ndaluar së pari në qytetin Arbil, në veri të Bagdadit dhe më pas në Salahadin, për bisedime me liderin e kurdëve Massoud Barzani.
Duke folur në Arbil, Rice tha se kryengritësit irakinë duhet të mposhten.
"Këta terroristë po vrasin irakianë të pafajshëm dhe e di se të gjithë irakianët e përgjegjshëm, sidomos udhëheqja, dëshirojnë t'i japin fund kësaj. Nuk duhet të vihet në dyshim se ekziston vetëm një mënyrë për t'u marrë vesh me terroristët, dhe kjo eshte luftimi i tyre", tha Rice.
XS
SM
MD
LG