Ndërlidhjet

LONDËR


Sekretari i jashtëm britanik, Jacka Straw, e ka dënuar dhunën ushtarake ndaj protestuesve në Uzbekistan, dhe bëri thirrje për reforma demokratike.
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian, kërkoi t'i jepet fund dhunës në këtë vend dhe të respektohen të drejtat themelore të njeriut. Gjendja në Nderkohe, gjendja nga Uzbekistan sot është raportuar e qetë, kurse kufiri me Kirgizinë është rihapur.
Të dhënat për viktimat vazhdojnë të jenë kontradiktore. Qeveria thotë se janë vrarë 30 vetë, mirëpo Gulbahor Toraeva, udhëheqëse e organizatës joqeveritare "Animakor", për Radion Evropa e Lirë, deklaroi se i kishte parë me sytë e saj trupat e mbi 500 të vrarëve.
XS
SM
MD
LG