Ndërlidhjet

UASHINGTON


Një raport i ri i publikuar mbrëmë vonë nga një Komitet i Senatit të Shteteve të Bashkuara, thotë se nafta me vlerë prej miliona dollarësh, në kuadër të programit të Kombeve të Bashkuara "Naftë për Ushqim", ka shkuar tek zyrtarët e lartë të Rusisë. Në raport shkruan se këto sasi nafte ishin "kompensim për mbështetje" në përpjekjet për tërheqjen e sanksioneve të Kombeve të Bashkuara kundër regjimit të Saddam Husseinit. Në këtë aspekt, raporti përmend Aleksander Voloshinin, ish-shef i kabinetit të presidentit Putin, dhe deputetin ultranacionalist, Vlladimir Zhirinovski.
XS
SM
MD
LG