Ndërlidhjet

MOSKË


Një Gjykatë në Moskë e shpalli sot fajtor ish-drejtorin e kompanisë ruse të naftës "Yukos", Mihail Khodorovski. Ai ngarkohej me akuzat për mashtrim dhe mospagim të tatimeve. Gjykata e ka shpallur fajtor edhe partnerin e tij Platon Lebedev.
Lidhur me këtë rast, zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Richard Baucher, shprehu shqetësimet e Uashingtonit. "Shikuar në tërësi, ky rast ka pasur një efekt përcaktues në tronditjen e besueshmërisë në Rusi, në një ambient investimesh, në sundimin e ligjit", tha Baucher.
XS
SM
MD
LG