Ndërlidhjet

BESLAN


Sot në Rusi ka filluar procesi i parë gjyqësor në lidhje me tragjedinë e Beslanit, ku në shtatorin e vitit të kaluar, qenë vrarë mbi 330 pengje, prej të cilëve mbi gjysma fëmijë. Nur Pashi Kulayev ngarkohet për terrorizën, vrasje dhe akuza tjera, dhe në qoftë se shpallet fajtor, ai mund të dënohet me burgim të përjetshëm. Kulayev ka pranuar se kishte marrë pjesë në marrjen peng të shkollës në Beslan, por ka thënë se nuk ka vrarë asnjë nga pengjet.
XS
SM
MD
LG