Ndërlidhjet

BAGDAD


Qeveritë e Irakut dhe Iranit janë shprehur të gatshme t'i përmirësojnë marrëdhëniet pas shumë vitesh lufte dhe rivaliteti, ndërsa Irani është zotuar t'i sigurojë kufinjtë për të penguar hyrjen e militantëve në Irak.
Zotimet u bënë gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm Kamal Kharrazi në Bagdad, i cili u zotua se Teherani nuk do të ndërhyjë në punët e brendshme të Irakut.
Homologu i tij irakian Hoshyar Zebari e mirëpriti ndihmën, duke thënë se kreu i Al Kaidës në Irak, Abu Musab al Zarqawi është armik i të dy vendeve.
XS
SM
MD
LG