Ndërlidhjet

VJENË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte deklaroi se i akuzuari për krime të luftës Ratko Mlladiq gjendet në Serbi ndërsa Radovan Karaxhiq lëviz mes Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjë Hercegovinës, kurse autoritetet nuk bëjnë sa duhet për t'i arrestuar.
"Autoritetet e Serbisë vazhdimisht pohojnë se i japin përparësi dorëzimit vullnetar të të akuzuarve dhe nuk janë të gatshme t'i arrestojnë. Ndoshta kemi mbërritur në fundin e kësaj politike", tha del Ponte në fjalimin para Këshillit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë.
XS
SM
MD
LG