Ndërlidhjet

UASHINGTON


Agjencia amerikane e gjithësisë NASA njoftoi se pas 3 dekada udhëtimi, anija kozmike Voyager 1 po u afrohet skajeve të sistemit tonë diellor.
Zyrtarët e NASA-s thanë se Voyager tash "po hyn në një hapësirë turbulente, ku merr fund ndikimi i Diellit, dhe ku stuhitë diellore përplasen me shtresat e gazit ndërmjet yjeve".
Anija kozmike Voyager u lansua para 28 vjetësh dhe tash gjendet 8.7 miliarda milje larg Diellit.
XS
SM
MD
LG