Ndërlidhjet

VARSHAVË


Historianë polakë dhe familje të vrarëve në vitin 1940, gjatë Luftës së Dytë Botërore nga forcat sovjetike, i kanë përkujtuar viktimat në një ceremoni në kryeqytetin polak.
Mbi 20 mijë oficerë, intelektualë dhe priftërinjë u burgosën nga sovjetikët pas pushtimit të Polonisë dhe u ekzekutuan në prill - maj të vitit '40 me urdhër të Stalinit.
Polonia i ka cilësuar këto vrasje si gjenocid, por Moska nuk i ka pranuar akuzat.
XS
SM
MD
LG