Ndërlidhjet

BARI


Papa Benedikti i XVI-të ka premtuar se do punojë në ngushtimin e ndarjeve mbi 1000 vjeçare mes kishës katolike dhe asaj ortodokse, duke e bërë këtë synim themelor të papatit të tij.
Papa i bëri këto deklarata gjatë vizitës së tij të parë në krye të kishës katolike, që po e zhvillon në qytetin italian të Barit. Bari, që gjendet buzë Adriatikut, njihet si urë mes Lindjes dhe Perëndimit.
XS
SM
MD
LG