Ndërlidhjet

TOKIO


Shefi i diplomacisë japoneze, Nobutaka Machimura, dhe homologu i tij rus, Sergei Lavrov, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Japoni, nuk kanë arritur ndonjë përparim sa i përket mosmarrëveshjeve për katër ishujt që i janë marrë Japonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Machimura tha se kjo është një çështje e vështirë, por bisedimet do të vazhdojnë. Ata janë dakorduar për një vizitë të presidentit Vladimir Putin në Japoni, por nuk është caktuar ndonjë datë për këtë.
Rusia ka deklaruar se dy ishuj mund t'ia kthejë Japonisë.
XS
SM
MD
LG