Ndërlidhjet

UASHINGTON


Irani do t'i bashkangjitet përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Irakut dhe Bashkimit Evropian në një konferencë gjatë këtij muaji, ku do diskutohet rindërtimi i Irakut.
Shefja e diplomacisë amerikane, Condolezza Rice nuk ka kundërshtuar pjesëmarrjen e Iranit, por ka përsëritur kritikat ndaj Teheranit. Më tje ajo ka shtuar:
"Irani është fqinj i Irakut dhe nuk do të donim asgjë më shumë se të ishin të përkushtuar për një Irak të qëndrueshëm, në punët e të cilit nuk do të ndërhynte Irani. Ky i fundit do duhej të mbështeste një Irak stabël dhe demokratik."
XS
SM
MD
LG