Ndërlidhjet

PEKIN


Sot mbushen 16 vjet nga dhuna në sheshin Tianmen, ku protestat pro demokracisë të studentëve kinezë u shpërndanë me dhunë nga forcat e ushtrisë. Pekini zyrtar i kishte marrë të gjitha masat që të mos lejonte kujtimin e masakrës, por në Hong Kong mijëra protestues ndezën qirinjë në kujtim të këtij përvjetori. Ende dhe sot nuk dihet numri i viktimave, por llogaritet në disa mijëra.
XS
SM
MD
LG