Ndërlidhjet

LONDËR


Londra ka përsëritur sot thirrjen për një periudhë të "reflektimit" ndaj Projekt-kushtetutës së Bashkimit Evropian, pas përkushtimit të riafirmuar nga ana e udhëheqësve të Francës dhe Gjermanisë.
Qeveria e Blair-it ende nuk ka vendosur se çka të bëjë me planin për referendumin e Kushtetutës, të paraparë për në fillim të vitit të ardhshëm. Një zëdhënës i kryeministrit tha se ishte "e domosdoshme" një periudhë e reflektimit, para samitit të 16 dhe 17 qershorit në Bruksel. Në këtë samit udhëheqësit e BE-së pritet të pajtohen për një zgjidhje të përbashkët për procesin, pas refuzimit të Francës dhe Holandës.
XS
SM
MD
LG