Ndërlidhjet

KABUL


Kombet e Bashkuara dhe zyrtarët afganë të zgjedhjeve e kanë dënuar vrasjen e aktivistit afgan të zgjedhjeve. Sulltan Ahmed Baheen, zëdhënës i Bordit të Përbashkët Zgjedhor të vendorëve dhe OKB-së, i tha Radios Evropa e Lirë se pavarësisht nga vrasja, zyrtarët e Bordit janë të vendosur ta vazhdojnë punën. "Një aktivist i zgjedhjeve që ka bashkëpunuar me ne dhe që i takonte një organizate civile afgane, është vrarë në provincën Uruzgan. Ky është lajm tragjik dhe ne e dënojmë vrasjen. Por, punëtorët tanë në mbarë vendin janë të vendosur ta vazhdojnë punën", tha Baheen.
XS
SM
MD
LG