Ndërlidhjet

BEJRUT


Zyrtarët e zgjedhjeve konfirmuan fitoren e Lëvizjeve pro-siriane Hezbollah dhe Amal, në zgjedhjet e djeshme parlamentare, në Libanin jugor. Ato i kanë fituar të 23 vendet nga ky rajon.
Izraeli ndërkaq, ka kërkuar çarmatosjen e Hezbollahut, duke përkujtuar se një gjë e tillë kërkohet edhe me Rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Hezbollahun organizatë terroriste.
XS
SM
MD
LG