Ndërlidhjet

DAMASK


Udhëheqësit kurdë në Siri thanë se në pjesën verilindore situata vazhdon të jetë e tensionuar, pas përleshjeve midis sekteve gjatë fundjavës. Lideri i Partisë Demokratike Progresive kurde, Aziz Daut, tha se ndërhyrja e forcave të sigurisë për t'i shpërndarë demonstruesit në Qamishli, është kthyer në "konflikt arabo-kurdë". Demonstratat u organizuan në shenjë revolte ndaj vrasjes së klerikut kurd, Mohammed Maashuq Khaznawi. Raportohet për disa demonstrues të plagosur dhe shumë të arrestuar nga forcat e sigurisë.
XS
SM
MD
LG