Ndërlidhjet

KABUL


Qeveria afgane ka hedhur poshtë akuzat e Rusisë se militantët me qendër në Afganistan ishin burim i trazirave të fundit në Uzbekistan.
Zëdhënësi i ministrisë afgane të mbrojtjes, Mohamed Zahir, i ka cilësuar akuzat si të pabaza.
"Ministria e Mbrojtjes së Republikës Islamike të Afgansitanit vlerëson se kjo deklaratë e papërgjegjshme, e ngjashme me ato të bëra më parë dhe nga India, shënojnë fillimin e një konspiracioni rus që përfshin hapa aventureske të Moskës në Azinë Qëndrore dhe atë Juglindore", tha Zahir.
XS
SM
MD
LG