Ndërlidhjet

MITROVICË


Rreth 250 serbë e kanë bllokuar sot në mëngjes urën e Ibrit, vetëm 20 minuta pas hapjes së saj për trafik civil, me orar të kufizuar.
Zëdhënësi i UNMIK-ut, Georgi Kakuk, tha se bllokada kaloi pa incidente.
"Nuk presim probleme gjatë ditëve të ardhshme, por për çdo raste, ne jemi të gatshëm të përgjigjemi", tha ai.
Sipas vendimit të përbashkët të strukturave vendore dhe ndërkombëtare në Mitrovicë, prej sot ura duhej të jetë e hapur 2 orë në ditë.
Nëse gjithçka shkon si duhet, administrata ndërkombëtare ka paralajmëruar se prej 18 korrikut, ura do të jetë e hapur 24 orë.
XS
SM
MD
LG