Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shefi i Pentagonit Donald Rumsfeld, ka hedhur poshtë kritikat dhe kërkesat e bëra së fundi nga grupe të ndryshme për punën apo mbylljen e burgut në Guantanamo.
"Personat që mbahen në Guantanamo janë aftësues terroristësh, prodhues bombash, rekrutues ekstremistësh dhe financierë të tyre, truproja të Bin Ladenit dhe atentatorë vetvrasës. Ata nuk janë hajdutë makinash, por vrasës të vendosur", tha Rumsfeld. Ai ka shtuar se megjithë rrezikshmërinë që ata paraqesin, personeli amerikan është shumë i kujdesshëm ndaj respektimit të përkatësisë së tyre fetare.
XS
SM
MD
LG