Ndërlidhjet

BRUKSEL


Udhëheqësit e Bashkimit Evropian sot pasdite fillojnë samitin dyditor, i cili do të fokusohet në zgjidhjen e krizës rreth kushtetutës evropiane, dhe buxhetit të Unionit për periudhën 2007- 2013.
Ministri i Jashtëm holandez, Bernard Bot, tha se propozimet për buxhetin, të ofruara nga Luksemburgu si kryesues aktual i BE-së, janë "plotësisht të papranueshme".
Kurse, kancelari gjerman, Gerhard Schroeder, ka deklaruar disa orë më herët, se propozimet janë "shumë të ndjeshme", por të nevojshme për zhvillimin e mëtejshëm.
XS
SM
MD
LG