Ndërlidhjet

RAMALLAH


Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice, mbërriti në Ramallah të Bregut Perëndimor, për bisedime me udhëheqësin palestinez Mahmoud Abbas dhe kryeministrin Ahmed Qorei.
Para takimit, Rice tha se Autoriteti Palestinez duhet të mundësojë ambient të sigurtë për tërheqjen e planifikuar të Izraelit nga Rripi i Gazës në gusht.
Rice, e cila nesër do të takohet me kryeministrin Ariel Sharon, tha se Shtetet e Bashkuara nuk dëshirojnë që Izraeli të ndërtojë vendbanime të reja.
Rice gjithashtu i bëri thirrje Izraelit të përmbahet nga aktivitetet, që do të paragjykonin statusin përfundimtar të shtetit palestinez.
XS
SM
MD
LG