Ndërlidhjet

BEJRUT


Po zhvillohet në Liban raundi i katërt i zgjedhjeve të përgjithshme, për të plotësuar dhe 28 vendet e mbetura të paplotësuara në parlamentin vendas.
Aleanca kryesore anti-siriane, e drejtuar nga djali i ish kryeministrit të vrarë më 14 shkurt të këtij viti, duhet të fitojë dhe 21 vende për të pasur shumicën në parlamentin e ardhshëm.
Këto zgjedhje janë të parat në 30-vitet e fundit, që po zhvillohen në Liban pa praninë e trupave siriane. Kwto të fundit u larguan si rezultat i presioneve të opozitës dhe bashkësisë ndërkombëtare pas vrasjes së Haririt.
XS
SM
MD
LG