Ndërlidhjet

TOKIO


Kryeministri japonez, Junichiro Koizumi, u zotua se vendi i tij nuk do të hyjë më kurrë në luftë. "Japonia është e vendosur për paqen ndërkombëtare, dhe që nga viti 1945, nuk ka marrë pjesë në operacione luftarake", tha ai.
Këto deklarata Koizumi i bëri gjatë lutjes në Memorialin e Luftës së Dytë Botërore, në ishullin Iwo Jima. Ai është kryeministri i parë japonez që mori pjesë në këtë përkujtim, 60 vjet pas përfundimit të Luftës së Paqësorit.
XS
SM
MD
LG