Ndërlidhjet

BEJRUT


Në Liban sot është zhvilluar faza e katërt dhe e fundit e zgjedhjeve të përgjithshme. Votuesit e pjesës veriore të Libanit votuan për t'i plotësuar edhe 28 vendet e mbetura në parlament.
Aleanca kryesore anti-siriane, e drejtuar nga djali i ish-kryeministrit të vrarë më 14 shkurt, Rafik Hariri, duhet të fitojë edhe 21 vende, për të pasur shumicën në parlamentin e ardhshëm.
Këto zgjedhje janë të parat në 30-vitet e fundit, që po zhvillohen pa praninë e trupave siriane në Liban.
XS
SM
MD
LG