Ndërlidhjet

AMMAN


Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice tha se planifikon të bëjë thirrje për liri më të mëdha politike në Egjipt, gjatë vizitës së sotme në Kairo.
Rice, e cila do të takohet me presidentin Hosni Mubarak, tha dje gjatë vizitës në Jordani se në 60 vitet e fundit, Shtetet e Bashkuara nuk kanë bërë çdo gjë të mundur për të promovuar lirinë dhe demokracinë në Lindjen e Mesme.
Zonja Rice tha se politikat amerikane kryesisht kanë synuar të sigurojnë stabilitetin e rajonit, megjithate nuk sollën stabilitet dhe e as liri, por vetëm rritje të ekstremizmit.
XS
SM
MD
LG