Ndërlidhjet

UASHIGTON


Shtëpia e Bardhë kërkoi të bëhen hetime për vrasjen e politikanit anti-sirian në Liban, të cilën e ndërlidhi me ndikimin e "gjatë e të vazhdueshëm të Sirisë" ndaj fqiut të vet.
George Hawi, ish udhëheqës i Partisë Komuniste, u vra dje nga shpërthimi në automjetin e tij në Bejrut.
Britania gjithashtu u bëri thirrje autoriteteve libaneze për "hetime të plota, të thella dhe transparente", që vrasësit të dalin para drejtësisë.
Sekretari i përgjithshëm i KB Kofi Annan e dënoi vrasjen dhe e nënvizoi mbështetjen për pavarësinë dhe sovranitetin e Libanit.
XS
SM
MD
LG